Genel Bilgiler

 

Bölümümüz, Fakültemizin kuruluşu ile birlikte 1993'de 2 Yardımcı Doçent, 6 Araştırma Görevlisi ve 40 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır. 1995 yılında ise 45 öğrenci ile ikinci öğretim açılmıştır. 1997 yılında ilk mezunlarını veren bölümümüzden şu ana kadar yaklaşık 1200 (I. ve II. öğretim) öğrenci mezun olmuştur. Bölümümüzde şu an yaklaşık 250 I. öğretim, 150 II. öğretim öğrencisi öğrenimlerine devam etmektedir.

Bölümümüzde, 1995 yılı itibariyle Yüksek Lisans Programı devam etmektedir. 2004 yılı itibariyle ise Doktora Programı başlatılmıştır.

Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi, Cebir ve Sayılar Teorisi, Geometri, Uygulamalı Matematik, Topoloji, Matematiğin Temelleri ve Lojik olmak üzere 6 anabilim dalından oluşan bölümümüzde şu anda 2 Profesör, 4 Doçent, 6 Yardımcı Doçent, 1 Uzman ve 3 Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Bölümümüze her yıl yaklaşık 40 öğrenci alınmaktadır. Zorunlu ve seçmeli derslerden oluşan lisans programını başarı ile tamamlayan öğrenciler “Afyon Kocatepe Üniversitesi Lisans Diploması"nı almaya hak kazanırlar.

Matematikçilerin Çalışma Alanları:
Matematik eğitimi; Öğrencilerin bilgisayar alanında çalışabilmeleri için gerekli temel bilgi ve beceriyi kazandırdığından, mezunlar özel veya kamu kuruluşlarında bilgisayar ağırlıklı işlerde çalışabilmektedir. Ayrıca, DİE, MTA, TEK, DSİ gibi resmi kuruluşlarda görev alabilmektedir. Bilgi-işlem, dış ticaret, sosyal ve temel bilimlerdeki araştırma alanlarında Matematikçilere gereksinim duyulmaktadır. Mezunlar, ayrıca Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü koşullarda orta eğitimde, özel lise ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilmektedirler.

20 Ocak 2016, Çarşamba 817 kez görüntülendi