Fen Edebiyat Fakültesi

Farabi Değişim Programı Bölüm Koordinatörleri Listesi:

 

Bölüm Unvanı – Adı, Soyadı
Coğrafya Dr. Öğr. Üyesi Okan BOZYURT
Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Doç. Dr. Ahmet KARAMAN
Felsefe Dr. Öğr. Üyesi Cemile BARIŞAN
Fizik Arş. Grv. Dr. Ayla SANDIKÇIOĞLU
İstatistik Doç. Dr. Sinan SARAÇLI
Kimya Arş. Grv. Mürüvvet DÜZ
Matematik Doç. Dr. Oğuzhan DEMİREL
Moleküler Biyoloji ve Genetik Dr. Öğr. Üyesi Dilek AKYIL
Sosyoloji Arş. Grv. Serhat TOKER
Tarih  Doç. Dr. Alper BAŞER
Türk Dili ve Edebiyatı Arş. Grv. Alper GÜNAYDIN

 

Farabi Değişim Programı Nedir?

      Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.
Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.
Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

Farabi (871-950)

      Türkistan’ın Farab şehrinde 871 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanın önemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyaset bilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır. İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük bir şöhrete sahiptir ve Muallim-i Sani (İkinci Öğretmen) olarak anılır. Batı dünyasında “Alpharabius” olarak tanınır. 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.

20 November 2019, Wednesday 2371 kez görüntülendi