Genel Bilgiler

 

BÖLÜMÜN KURULUŞU 
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü 1993 yılında kurulmuştur. İkili öğretim yapan bölümümüz her yıl ortalama  Normal Öğretime 77, İkinci Öğretime 77 toplam 154 lisans öğrencisi almaktadır. Bölümümüz 1997 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 2005 yılından itibaren eğitim – öğretim faaliyetleri Ahmet Necdet Sezer kampusü Fen – Edebiyat Fakültesi  binasında sürdürülmektedir.

BÖLÜMÜN AMAÇLARI 

Yaklaşık olarak iki bin yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Türk dili ve edebiyatı, şu anda 11 milyon kilometrekare alan içerisinde konuşulan Türk dili ile, oldukça zengin bir bilgi, sanat ve kültür birikimine sahiptir. Bu noktadan hareketle bölümümüz, Türk dilinin ve bu dille hayat bulmuş olan Türk edebiyatının her türlü birikimini ilmî metotlar kullanılarak inceleme, değerlendirme, gelişimini tespit etme; türlerini, şahsiyetlerini ve eserlerini tanıma ve tanıtmaya yönelik öğretim vererek, sahasında uzman bireyler yetiştirme ideali doğrultusunda faaliyet göstermektedir.

ÖĞRENİM DURUMU

Bölümümüz dört yıllık lisans programı uygulamaktadır. Ayrıca, AKÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü ile koordineli olarak, Bölüm öğretim üyelerinin katkılarıyla yüksek lisans programı öğretimi verilmektedir. “Türk Dili” ve “Türk Edebiyatı” olmak üzere iki anabilim dalında çalışmalarını sürdüren bölümümüz, 2 Profesör, 1 Doçent, 5 Yardımcı Doçent, 1 Öğretim Görevlisi ve 1 Araştırma Görevlisi olmak üzere 10 Öğretim Elemanından oluşmaktadır.

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNÜ BİTİREN ÖĞRENCİLERİN İŞ İMKÂNLARI 

Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimiz “Türk Dil Bilimcisi” sıfatı ile radyo, televizyon ve gazetelerde metin yazarlığı, düzelme yapabilirler, devlet arşivlerinde çalışabilirler, üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışabilirler, yayınevlerinde editörlük yapabilirler. Bunun dışında "formasyon" eğitimi aldıkları takdirde özel okullarda ve devlet okullarında Türkçe/ Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapabilirler

 

20 January 2016, Wednesday 5815 kez görüntülendi